مراقبت از فیلتر شنی برای استخرها

با شارژ و نگهداری مناسب ، این فیلترهای استخر سالها خدمات بی دردسر را ارائه می دهند.

یک فیلتر شنی و ماسه با سرعت بالا که به طور منظم شستشو می شود می تواند سالها بدون نیاز به شن و ماسه تازه کار کند.

شن و ماسه با سرعت بالا از طریق فرایندی که به فیلتراسیون عمق معروف است ، آب را تمیز می کند ، به این معنی که خاک به بستر شن و ماسه نفوذ می کند و در فضاهای ریز بین دانه های شن جذب می شود.

شست وشوی کلیدی است

از کجا می دانید چه موقع وقت شستشو فیلتر شنی است؟

یک سرنخ آشکار آب ابری است. وقتی استخر کدر شد ، فیلتر شنی ممکن است کثیف باشد ، گردش خون ضعیف باشد یا ممکن است واکنش شیمیایی داشته باشد. با این وجود ، می توان با فشارسنج (های) فیلتر شنی ، سرنخ بسیار بهتری پیدا کرد.

اگر سیستم دارای فشار سنج ورودی و همچنین خروجی باشد ، هنگام تمیز بودن فیلتر شنی ، فقط به اختلافات جزئی فشار – شاید 3 psi – توجه خواهید کرد. همانطور که بستر شن و ماسه بارگیری می شود ، دیفرانسیل شروع به افزایش می کند. در بیشتر فیلترهای شنی و ماسه با سرعت بالا ، زمان آن فرا رسیده است که دیفرانسیل فشار به 18 تا 20 psi برسد.

اما اگر این سیستم فقط دارای فشار سنج ورودی است ، باید با افزایش فشار 8- تا 10 psi از قرائت اولیه پس شستشو ، شستشو کنید. بهترین ایده این است که درست بعد از یک شستشوی خوب ، فشار سنج را با مداد گریس علامت گذاری کنید – یا هنگام کنترل چرخه های فیلتر ، فشار فشار روی ورق مسیر را ثبت کنید.

این چرخه های فیلتر شنی استخر می توانند تحت تأثیر عوامل مختلفی قرار بگیرند ، از بار زیاد جلبک و جلبک گرفته تا خاک و بقایای ناشی از باد. علاوه بر این ، یک فیلتر شن و ماسه روی یک استخر تازه گچ شده به سرعت با گرد و غبار گچ مسدود می شود ، که در طی مراحل راه اندازی اغلب از گچ جدید رسوب می کند.

این ذرات ریز گچ می تواند بستر شن و ماسه را به راحتی مسدود کرده و مدت چرخه های اولیه را بسیار کاهش دهد. در حقیقت ، هنگام شروع فیلتر شنی روی یک استخر تازه ، ممکن است لازم باشد که یک شستشوی عقب کشیده با دو یا سه برابر مدت زمان معمول انجام شود تا بستر شن و ماسه از گرد و غبار آزار دهنده پاک شود.

آن جریان آب را تماشا کنید

برگشت شستشو یک کار ساده معکوس کردن جریان از طریق فیلتر با ارسال آب به بالا از طریق زیر آب یا جانبی و هدایت آب خروجی به هدر است.

روش کار ساده است: برای جلوگیری از آسیب رسیدن به لوله کشی یا شیرآلات ، پمپ را خاموش کنید ، سپس شیر کنترل را به حالت شستشوی عقب بچرخانید و سیستم را دوباره راه اندازی کنید.

با توجه به میزان جریان معمول 15 تا 20 گرم در دقیقه در هر فوت مربع از مساحت فیلتر ، اکثر تولیدکنندگان توصیه می کنند که دو یا سه دقیقه شستشو انجام شود. مثل همیشه ، ایده خوبی است که برای روش های خاص شستشوی عقب ، به راهنمای خدمات تولید کننده مراجعه کنید.

پس از شستشوی معکوس ، با پمپ خاموش ، اگر شیر چند منظوره دارید شیر را روی تنظیم “شستشو” قرار دهید. پمپ را روشن کرده و تقریباً 30- تا 60 ثانیه کار کنید. این اطمینان می دهد که تمام آب کثیف حاصل از شستشوی مجدد از فیلتر خارج می شود تا هدر رود و از بازگشت احتمالی آن به استخر جلوگیری می کند. پمپ را متوقف کنید ، شیر را روی “فیلتر” تنظیم کنید و برای فیلتر کردن عادی پمپ را شروع کنید.

برای اقدام به اتهام

برای شروع یک سیستم فیلتر شنی ، شارژ مناسب شن و ماسه ضروری است. در اینجا مراحل اساسی وجود دارد:

ابتدا شن و ماسه را در اندازه مناسب تهیه کنید. اکثر فیلترها از شن و ماسه با قطر 45/5 تا 55 میلی متر استفاده می کنند که معمولاً “شن سیلیس درجه 20 استخر” نیز نامیده می شود. (توجه: برخی از فیلترها از سنگ ریزه در بستر فیلتر نیز استفاده می کنند. برای مشخصات صحیح شن ، با سازنده مشورت کنید.)

برای جلوگیری از شن و ماسه از سیستم گردش خون ، لوله های لوله کشی یا لوله های ایستاده در معرض عمودی را با درپوش های محافظ مانند قوطی قهوه یا سوپ بپوشانید. در برخی از مدل ها ، شما همچنین باید مونتاژ جانبی را قبل از افزودن شن و ماسه در مخزن قرار دهید. به این ترتیب ، وقتی سوپاپ گنبد فیلتر دوباره جمع می شود ، صندلی های لوله کشی داخلی به درستی قرار می گیرند.

درست قبل از افزودن شن و ماسه ، برخی از تولید کنندگان توصیه می کنند ته مخزن را با چند اینچ آب پر کنید تا ماسه را هنگام ریختن آن بالشتک کنید. همچنین قبل از افزودن ماسه سیلیس شماره 20 ، مونتاژ جانبی را با شن نخود بپوشانید تا از آسیب آن جلوگیری کند.

شن و ماسه را به آرامی از بالای مخزن فیلتر بریزید. یک قاعده خوب این است که 10 تا 12 اینچ تخته خاکی بگذارید – یعنی فضای بین بالای ماسه بستر و پایین مونتاژ پخش کننده. فری برود کافی از افت شن و ماسه در هنگام شستشوی مجدد جلوگیری می کند و فیلتر را قادر می سازد به طور موثر کار کند.

راهنماهای سرویس و نصب نکاتی را برای کمک به شما در شارژ فیلتر ارائه می دهند. به عنوان مثال ، برخی توصیه می کنند که ایستگاه ایستاده عمودی را پایین نگه دارید تا با افزودن شن و ماسه ، آن جدا نشود. درپوش های محافظ را برداشته و شیر بالایی یا گنبد را روی مخزن فیلتر شنی تعویض کنید. برخی از مجموعه ها به قسمت بالای مخزن نخ می شوند. بقیه توسط مونتاژ گیره ایمن می شوند. همه مجامع از حلقه های O برای ایجاد مهر و موم خوب استفاده می کنند. یک روان کننده حلقه O مناسب به اطمینان از مهر و موم کمک می کند.

نگاهی دقیق به شیرآلات فیلتر شنی

در فیلترهای شنی از یکی از دو نوع شیر استفاده می شود: یک شیر چند پورت (که می تواند به صورت بالایی یا جانبی نصب شود) یا یک شیر کشویی جانبی (که بعضاً به آن شیر فشار کششی می گویند). یک مدل جانبی کاملاً یک شیر دو کاره است: فقط حالت فیلتر و شستشوی معکوس. نوع شیر استفاده شده اغلب به تفاوت های منطقه ای بستگی دارد ، اما به طور کلی ، شما احتمالاً چندرسانه های بیشتری را پیدا خواهید کرد ، زیرا آنها همچنین می توانند در فیلترهای DE ظاهر شوند.

بنابراین بیایید نگاهی به موقعیت های یافت شده در یک مولتی پورت و معنی آنها بیاندازیم:

حالت فیلتر: این مدی است که فیلتر در بیشتر اوقات تنظیم خواهد شد. این برای فیلتر کردن آب است. در این حالت ، شیر آب را به بالای فیلتر هدایت می کند ، در آنجا شن و ماسه را فشرده و صاف می کند. وقتی آب به سمت جانبی های پایین ، از فیلتر و به استخر برمی گردد ، آلودگی ها از بین می روند.

حالت Backwash: حالت Backwash: این روشی است که هنگام تمیز کردن فیلتر استخر و محیط آن به آن متوسل می شوید. می دانید وقت آن است که وقتی فشار سنج 8 تا 10 psi بالاتر از حد معمول پاک شدن فیلتر است ، شستشو کنید. در این حالت ، سوپاپ آب را به سمت خارج شدن از جانبی پایین هدایت می کند و جریان را از مخزن معکوس می کند. این امر باعث جدا شدن شن و بلند شدن حدود 7 اینچ از موقعیت طبیعی خود می شود در حالی که بقایای به دام افتاده را در آب آزاد می کند و به آن اجازه می دهد از فیلتر خارج شده و از خط زباله خارج شود.

حالت شستشو: آب همانند حالت فیلتر توسط شیر به بالای مخزن هدایت می شود. شن و ماسه دوباره در جای خود قرار می گیرد در حالی که هنوز آب را از خط زباله می فرستد ، در نتیجه هنگام بازگشت شیر ​​پس از شستشوی مجدد ، احتمال برگشت ذرات به استخر کاهش می یابد.

گردش مجدد: آب فقط از طریق شیر هدایت می شود نه از فیلتر. این موقعیتی است که می توانید در هنگام پاکسازی استخرها و درمان های شیمیایی خاص ، هنگامی که نمی خواهید آب ماسه را آلوده کند ، استفاده کنید.

حالت زباله: این موقعیت فیلتر را دور می زند و تمام آب را از خط زباله خارج می کند – یک مکان عالی برای جاروبرقی استخرها پس از تصفیه جلبک ها ، و افزودن شن و ماسه جدید یا شروع به کار فیلتر.

نکات عملیاتی

اکنون که مشخص شد حالت های سوپاپ چه عملکردی را انجام می دهند ، در اینجا برخی از بایدها و نبایدهایی آورده شده است که می توانید برای کمک به روان کارکردن فیلترهای شنی دنبال کنید:

انجام دهید: هنگام تمیز بودن از فشار هوا آگاه باشید. فشار سنج را تماشا کنید. با افزایش 5 psi ، احتمالاً به اندازه 10 psi در برخی فیلترها ، شستشو کنید.

انجام دهید: به اندازه کافی شستشو دهید تا کار درست انجام شود. منتظر بمانید تا آب از خط زباله خارج شود یا در شیشه دید کنار شیر روشن شود. شستشوی پشتی می تواند از 50 تا 300 گالن آب استفاده کند ، بنابراین توجه کنید. علاوه بر این ، از کدهای محلی در مورد دفع آب استخر نیز آگاه باشید. بسیاری از جوامع چنین رویه هایی را غیرقانونی اعلام می کنند و شما می توانید با جریمه نقدی سنگین مواجه شوید. با روش های پذیرفته شده در شهر خود با مقامات محلی خود مشورت کنید.

نکنید: حرکت دسته شیر هنگام کار پمپ نباید اتفاق بیفتد. در حالی که پمپ آب را از طریق آن فشار می دهد ، هرگز دسته چند منظوره را حرکت ندهید. به شیر و احتمالاً سایر تجهیزات آسیب می رساند. هنگام چرخاندن دستگیره سوپاپ آن را کاملاً فشار دهید تا از آسیب رسیدن به واشر صندلی سوپاپ جلوگیری کند.

Don’t: از شستشوی زیاد زیاد شستشو دهید. از ویژگی های این فیلتر این است که در طول میانه چرخه کارآمدترین عملکرد را دارد. با جمع آوری ذرات در بستر شن و ماسه ، بقایای گیر شده در شن و ماسه در واقع به کار م filterثرتر فیلتر کمک می کند. شستشوی زیاد باعث کاهش کارایی فیلتر می شود.

Do not: از جاروبرقی استخر با فیلتر شنی در حالت شستشوی مجدد خودداری کنید. می توانید جانبی های پایین فیلتر شنی را با گرد و غبار از سطح استخر جدید متصل کنید. این باعث کاهش جریان در فیلتر می شود و در نتیجه کارایی ناچیزی دارد. برای از بین بردن جانبی ها باید تمام شن و ماسه ها برداشته شود.

انجام دهید: در هنگام تعویض شن و ماسه از جانبی محافظت کنید (معمولاً از سیلیس شماره 20 استفاده می شود). مخزن را با حدود یک فوت آب پر کنید تا از جانبی محافظت کند و دیفیوزر فوقانی یا لوله پشته را بپوشانید تا شن به داخل آن وارد نشود.

انجام: مخزن را با شن و ماسه تقریباً نیمه پر کنید و سطح آن را حفظ کنید. مدل ها ممکن است متفاوت باشند ، اما قانون کلی از بالای بستر شن و ماسه تا پایین شیر یا پخش کننده بالا 12 اینچ است.

انجام: پس از شروع فیلتر شنی جدید یا پس از تعویض شن و ماسه در فیلتر شنی موجود ، فیلتر را در چرخه شستشو به مدت 1 تا 3 دقیقه شروع کنید. برخی از ذرات کوچک و ناخالصی ها ممکن است هنوز به استخر برگردند. اگر این اتفاق افتاد ، همیشه مواد زائد را با جاروبرقی خالی کنید وگرنه ممکن است مدام آنها را به استخر بفرستید.

مشاهده لیست قیمت انواع فیلتر شنی در لینک روبرو : فیلتر شنی